Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

W szkole

W szkole

Bezpieczna droga do szkoły dla każdego

We wrześniu, gdy dzieci wracają do szkół, natężenie ruchu w pobliżu placówek oświatowych oraz na przejściach dla pieszych tradycyjnie wzrasta. Kierowcy powinni być na to przygotowani i zachować szczególną ostrożność w takich miejscach.

Dzieci w wieku szkolnym nie zawsze potrafią bezpiecznie poruszać się po drogach. Należy więc wobec nich zastosować zasadę ograniczonego zaufania i założyć, że nie zawsze muszą zachować się w taki sposób, jak osoba dorosła, znająca przepisy. O to, by droga do szkoły była dla nich bezpieczna muszą zadbać jednak nie tylko kierowcy, poruszający się w okolicy szkół. Spore pole do popisu mają też rodzice uczniów, którzy powinni wpoić swoim pociechom podstawowe zasady, pozwalające uchronić ich przed trudnym do przewidzenia w skutkach wypadkiem. Ważnym zadaniem dla rodziców jest też dawanie dzieciom dobrego przykładu.

Im mniejsze dziecko, tym ryzyko większe

Nie wszystkie dzieci, uczące się w szkołach mogą samodzielnie korzystać z dróg. Zgodnie z art. 43 Prawa o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania ani drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych1. Zdarza się jednak, że mniejsze dzieci zmierzają do szkół w pojedynkę, bez opieki osoby do tego uprawnionej. W takich sytuacjach ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń wzrasta. Kierowcy powinni wówczas zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu oraz mieć świadomość, że roztargnieni uczniowie mogą w każdej chwili wtargnąć na jezdnię.

Widoczny = bezpieczny

W sukurs kierowcom mogą przyjść rodzice i zgodnie z zaleceniami policji, wyposażyć dzieci poruszające się po drogach, w elementy odblaskowe, które zwiększą ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym2. Im dziecko jest bardziej widoczne, tym lepiej. Wybór tego rodzaju gadżetów nie powinien nastręczyć trudności. Można małego uczestnika ruchu drogowego wyposażyć, np. w odblaskową kamizelkę w kolorze jaskrawożółtym albo też za pomocą odblaskowych elementów (breloki, naklejki, rzepy) „oświetlić” plecak dziecka lub umieścić świecące elementy na butach, w widocznym miejscu, którego nie zasłaniają spodnie. Dobrym sposobem jest przymocowanie odblaskowego elementu na przodzie kurtki dziecka, ale nie wyżej niż 100 cm od poziomu drogi, gdyż tylko wtedy będzie on widoczny dla samochodów jadących drogą z naprzeciwka. Im więcej takich elementów, tym lepiej i bezpieczniej3.

Kierowco zatrzymaj się przed zebrą

Znowelizowane 1 czerwca 2021 roku przepisy ruchu drogowego dają pieszym bezwzględne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych. W praktyce oznacza to, że pieszy na pasach, także dopiero wchodzący na nie, ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Zgodnie z nowelą kierowca musi się zatrzymać i przepuścić go już w momencie, gdy ten zbliży się do tzw. zebry. Kierowcy powinni zachować wyjątkową czujność w pobliżu szkół i innych placówek oświatowych, np. przedszkoli. Rolą rodziców jest zaś wyczulić swoje dzieci, by nie wbiegały na pasy bez zastanowienia. Wyjaśnienie dziecku podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i zachowania na pasach, jest konieczne, aby mogło bezproblemowo funkcjonować w ruchu drogowym. Do dziecka powinien trafić jasny komunikat: przed przejściem dla pieszych musi się zatrzymać, następnie rozejrzeć się w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero, gdy upewni się, że droga jest pusta, może wejść na jezdnię.

 

Rodzice muszą świecić przykładem

Zdarza się, że sami rodzice nieświadomie stwarzają w okolicach szkół niebezpieczne sytuacje. Dochodzi do nich, np. wówczas, gdy odwożąc swoje dzieci na lekcje zatrzymują się przed budynkiem i wysadzają je prosto na jezdnię.

Druga taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy rodzice zatrzymują się na wąskiej drodze, wysadzają dziecko na chodnik, ale jednocześnie tamują ruch, narażając pozostałych kierowców na ryzyko nagłego hamowania. Gdy w okolicy szkoły nie ma parkingu lub miejsca na nim są zajęte rodzice – spieszący się do pracy – świadomie łamią przepisy drogowe. Narażają się wówczas nie tylko na mandaty karne, ale przede wszystkim stwarzają potencjalne niebezpieczeństwo dla dzieci.

Sytuacja, gdy rodzic odbierając dziecko, zatrzymuje samochód nie po stronie, na której znajduje się budynek szkoły, a po przeciwnej również nie należy do bezpiecznych. Widząc auto rodzica dziecko może stracić czujność i wkroczyć na jezdnię, nie zachowując zasad bezpieczeństwa.

Kierowca musi też pamiętać, że niebezpieczne w skutkach może się okazać niezgodnie z przepisami parkowanie nieopodal szkoły, np. zbyt blisko przejścia dla pieszych. Ze względu na niski wzrost, mniejsze dzieci opuszczające samochód rodzica mogą być niewidoczne dla nadjeżdżających kierowców, gdy wychodzą zza zaparkowanego auta.

Do szkoły na rowerze

Takim środkiem transportu częściej przemieszczają się do szkół dzieci z mniejszych miejscowości. O ich bezpieczeństwo rodzice powinni zadbać szczególnie i omówić z nim zasady poruszania się po drogach. Ponadto należy wyposażyć rowerzystę i jego pojazd w takie atrybuty, by był widoczny na drodze nawet w pochmurny, szary dzień. Wielbiciel roweru powinien mieć komplet świateł, sprawny hamulec, dzwonek, by móc ostrzegać innych uczestników ruchu drogowego i wspominane już elementy odblaskowe. Należy pamiętać, że aby były one widoczne dla kierowców trzeba je umieścić między 30 a 90 cm nad poziomem jezdni. Najważniejszym elementem wyposażenia każdego rowerzysty jest jednak kask, bez którego nie powinien wsiadać na rower4.

Edukacja to podstawa

Rodzice, będący często także kierowcami, powinni przekazać swoim pociechom podstawowe zasady funkcjonowania w ruchu drogowym. Najlepiej jeśli wybiorą się razem z dzieckiem na edukacyjny spacer w okolice szkoły. Będą wówczas mogli pokazać mu najbardziej bezpieczną drogę do szkoły, porozmawiać o zagrożeniach oraz utrwalić właściwe zachowania. Najlepiej na wyobraźnię działają zawsze przykłady. Warto więc je dawać dzieciom każdego dnia, odwożąc je bezpiecznie do szkoły i odbierając, czyli uczestnicząc w ruchu drogowym w zgodzie z obowiązującymi przepisami kodeksu drogowego.

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i z powrotem zależy od wspólnego, odpowiedzialnego zachowania kierowców, rodziców oraz dzieci. Warto o tym pamiętać i szczególnie w pobliżu szkół mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy. A wtedy uniknie się przykrych niespodzianek.



Źródło : https://www.akumulator.pl/artykuly/bezpieczna-droga-do-szkoly-dla-kazdego/

[1]https://prawo.money.pl/kodeks/drogowy/dzial-ii-ruch-drogowy/rozdzial-5-porzadek-i-bezpieczenstwo-ruchu-na-drogach/art-43

[2] https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/131159,Bezpieczna-droga-do-szkoly-policyjne-dzialania.html

[3,4] https://www.kogis.pl/artykul/bezpieczne-dziecko-droga-do-szkoly/

 

Data dodania: 2021-12-01 13:27:21
Data edycji: 2021-12-09 14:00:52
Ilość wyświetleń: 372

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej