Nasza współpraca z Fundacją Kościuszkowską trwa od roku 2019, kiedy to zorganizowaliśmy w naszej szkole pierwszy obóz we współpracy z amerykańskimi wolontariuszami. Chociaż mieliśmy do tej pory spore doświadczenie we współpracy z partnerami z innych krajów jednak pojawiły się wątpliwości oraz obawy czy uda nam się zorganizować letnia szkołę językową. Obawialiśmy się czy takie przedsięwzięcie sprawdzi się w naszym małym miasteczku na Mazurach. Czy dzieci, które właśnie rozpoczęły wakacje będą chętne wrócić na dwa tygodnie do szkoły, by uczyć się języka angielskiego. Czy sprostamy zabezpieczyć na ten cel odpowiednie środki finansowe. Jednak wbrew naszym obawom, obóz, który nazwaliśmy Amerykańską Letnią Szkołą Językową, cieszył się ogromnym sukcesem. Zarówno my jako nauczyciele, organ prowadzący, a także nasi uczniowie i ich rodzice, byliśmy pod wrażeniem efektów jakie dało to szkolenie.
W tym roku, zorganizowaliśmy obóz po raz trzeci, tym razem z młodzieżą z Ukrainy. Dzieci mogły uczyć się języka angielskiego od rodzimych użytkowników tego języka, wykorzystując do tego najróżniejsze okoliczności. Zajęcia bardzo często odbywały się w plenerze, na boisku, w sali gastronomicznej, muzycznej czy plastycznej. Również różne gry takie jak baseball, Bingo czy nawet wspólne układanie puzzli, sprawiły, że uczniowie z Waręża i Miłakowa chętnie spędzały czas w szkole podczas wakacji. Nasi amerykańscy wolontariusze byli zawsze uśmiechnięci, gotowi do pracy i bardzo dobrze zorganizowani (wspólnie z liderką ze strony amerykańskiej tworzyliśmy harmonogram pracy na każdy tydzień, dzięki czemu nie było chaosu i każdy wiedział za co jest odpowiedzialny). Poza tym, wszyscy byli świetnie przygotowani do zajęć, mieli też doskonały kontakt zarówno z naszymi uczniami jak i młodzieżą z Ukrainy.
Zajęcia trwały do późnych godzin popołudniowych. Na koniec każdego dnia była też ewaluacja, podczas której każdy uczeń mógł ocenić dany dzień, przyczepiając uśmiechniętą buźkę lub pisząc krótko co mu się podobało. Ciekawym pomysłem było przygotowanie do celebrowania Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych i Dnia Konstytucji Ukrainy. W czasie zajęć, dzieci wykonywały ozdoby, plakaty czy flagi danego kraju, potem wspólnie dekorowały boisko, a wieczorem podczas barbecue tańczyły belgijkę, poloneza, ukraińskie tańce ludowe, śpiewały karaoke czy słuchały koncertu bandurzystek. Świetnym ideą na wspólną integrację, były też wycieczki do Gdańska, Malborka oraz wyjazdy rekreacyjne do kina, na basen, do parku linowego. Młodzież miała wtedy okazję ćwiczyć swoje umiejętności językowe w nieformalnych sytuacjach, mogła lepiej poznać swoich nauczycieli i nawet się z nimi zaprzyjaźnić. Niektóre dzieci, dalej mają kontakt z amerykańskimi wolontariuszami, piszą do nich na Instagramie czy Messengerze o swoich sukcesach i radościach.
Również kadra polskich nauczycieli bardzo dużo zyskała obserwując pracę wolontariuszy, np. wiele ciekawych pomysłów aktywizacji uczniów poprzez różne gry językowe czy zajęcia teatralne, które cieszyły się dużym powodzeniem. Uważamy również, że organizacja wspomnianych obozów, przyczyniła się w ogromnej mierze do wysokich wyników egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego w ubiegłym roku szkolnym. Młodzież biorąca aktywny udział w takich projektach ma o wiele większe możliwości poprawienia poziomu znajomości języka angielskiego. Młodzi ludzie poszerzają horyzonty stają się tolerancyjni, otwarci i kreatywni. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród 35 naszych absolwentów we wrześniu tego roku. Wszyscy uważają, że udział m.in. w tym projekcie miał wpływ na ich wyniki i prawie wszyscy są zadowoleni ze swoich rezultatów.
Joanna Romanik
Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.
14-310 Miłakowo
Olsztyńska 9a