Czcionka:

A+A-

Kontrast:

100 tys. zł od Kulczyk Foundation na posiłki dla dzieci w Miłakowie

100 tys. zł od Kulczyk Foundation na posiłki dla dzieci w Miłakowie

Dzięki przystąpieniu szkoły w Miłakowie (powiat ostródzki) do programu Żółty Talerz prawie 350 uczniów codziennie otrzymuje zdrowe i smaczne posiłki, a ponad 65 z nich dodatkowo pożywne śniadania. Kulczyk Foundation przeznaczyła na ten cel 100 tys. zł.  

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Miłakowie każdego dnia gromadzi uczniów z ponad okolicznych 30 miejscowości. Dla dzieci, które nie mogą zjeść śniadania w domu, placówka oferuje pierwszy posiłek dnia w świetlicy, objętej od 2016 roku programem Żółty Talerz.  – Dzięki wsparciu Kulczyk Foundation, każde dziecko, które ma ochotę zjeść rano śniadanie, może zajrzeć do świetlicy. Posiłki spożywa w niej codziennie około 65 uczniów, ale są dni, w które chętnych na pierwszy zdrowy posiłek jest więcej. Nikt ze świetlicy nie wyjdzie głodny – zapewnia Alina Karczewska, kierownik świetlicy.

 

Od września tego roku, w ramach III edycji programu Żółty Talerz, wsparciem objęta została również szkolna stołówka, z której każdego dnia korzysta prawie 350 uczniów. Wydawane im obiady są współfinansowane przez Kulczyk Foundation, a dla 60 dzieci będących w najtrudniejszej sytuacji materialnej posiłki finansowane są w całości. – Program Żółty Talerz sprawił, że możemy zapewnić każdemu uczniowi korzystającemu ze szkolnej stołówki codzienny i zdrowy posiłek, a dla tych najbardziej potrzebujących również śniadania. W efekcie każde dziecko w naszej gminie może się skupić na nauce i rozwoju, a na tym nam zależy najbardziej – podkreśla Aleksander Gawryluk, burmistrz Miłakowa. 

 

Korzyści z programu Żółty Talerz jest jednak więcej. W ramach wsparcia udzielonego przez Kulczyk Foundation szkoła zakupiła sprzęt i naczynia do świetlicy niezbędne do przygotowania śniadań, w tym: piekarnik, blender, urządzenie wielofunkcyjne do krojenia warzyw, talerze, naczynia, garnki, deski, miski i kubki. Są one wykorzystywane nie tylko do sporządzania pożywnych śniadań dla dzieci, ale również do prowadzenia warsztatów o zdrowym odżywianiu.

 

Szkoła w Miłakowie jest wzorowym przykładem działania programu Żółty Talerz. – zaznacza Wioleta Szafryna, dyrektor programu Żółty Talerz. – Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu pracowników tej placówki, możemy zapewnić tak wielu dzieciom nie tylko regularne i smaczne posiłki, ale również przekazać wiedzę o zdrowym odżywaniu, które wspomaga ich prawidłowy rozwój – dodaje.

 

O programie Żółty Talerz

 

Żółty Talerz to największy w Polsce, prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci. Jest realizowany od 2016 r. w sojuszu w Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce. W wrześniu 2018 r.  ruszyła III edycja programu, w ramach której od września tego roku do końca sierpnia roku 2019 ponad 15,5 tys. dzieci otrzyma ponad 2,7 mln ciepłych i zdrowych posiłków w ponad 330 stołówkach świetlicowych oraz szkolnych w całej Polsce.

 

Żółty Talerz w ramach wsparcia systemu żywienia dzieci kładzie duży nacisk na promocję zdrowego odżywiania. Partnerem merytorycznym Programu w realizacji tego celu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Eksperci tej uczelni przygotowali m.in. Listę̨ Produktów Żółtego Talerza dla osób przygotowujących posiłki dzieciom, która uwzględnia tylko pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb dzieci składniki. Dodatkowo we współpracy ze specjalistami od żywienia dystrybuowane są materiały edukacyjne dla uczniów i rodziców na temat zdrowego odżywiania.

 

O Kulczyk Foundation

 

Kulczyk Foundation to działająca w Polsce i na świecie rodzinna organizacja pomocowa, która we współpracy z lokalnymi partnerami edukuje oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów ludzi, trwale zmieniając świat. Fundacja została założona w 2013 r. Fundatorami są Grażyna Kulczyk, dr Jan Kulczyk oraz Dominika Kulczyk, która od początku kieruje pracami fundacji.

 

Kulczyk Foundation działa przede wszystkim jako platforma łącząca ludzi, pomysły i zasoby, aby skutecznie rozwiązywać problemy najbardziej potrzebujących społeczności. Specjalizuje się w niesieniu pomocy poprzez inwestycje w konkretne projekty realizowane przez sprawdzonych, lokalnych partnerów, dzięki czemu możliwe jest inicjowanie trwałych zmian. Szczególną wagę przywiązuje do pomocy dzieciom w Polsce i krajach rozwijających się.

 

Od początku swojej działalności Kulczyk Foundation zrealizowała ponad 200 projektów w 58 krajach świata. Najwięcej w Polsce.

 

 

Kontakt dla mediów:

Wojciech Śmiech

+48 530 007 099

w.smiech@kulczykfoundation.org.pl

Data dodania: 2018-10-12 09:35:00
Data edycji: 2018-10-17 08:50:31
Ilość wyświetleń: 15380

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook