Karnawał
Karnawał – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Pokrewne nazwy to starowłoskie carasciale z łaciny carnem laxāre, rumuńskie cârneleagă z carnem ligat, oraz hiszpańskie carnestolendas z caro tollenda. Wszystkie oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem. Inna etymologia tej nazwy, każe szukać jej źródeł w łac. carrus navalis wóz w kształcie okrętu, który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.
Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Największym po karnawale w Rio pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad 1,5 mln turystów.
Wenecja słynie nie tylko z kanałów i szalenie romantycznej atmosfery, ale również z karnawału. Tak, tak - wenecki karnawał to wydarzenie, które naprawdę warto zobaczyć. To barwne widowisko, pełne śmiechu, zabawy i radości każdego roku przyciąga do Wenecji turystów nie tylko z całych Włoch, ale również z całego świata. Oficjalnie karnawał w Wenecji (Carnevale di Venezia) trwa kilka do kilkunastu dni - do okolic Wielkiego Postu.
Głównym miejscem, w którym odbywają się karnawałowe wydarzenia – pokazy artystyczne, konkursy jest Plac św. Marka. To właśnie tutaj, na wielkiej scenie, zwanej największą salą balową Europy można spotkać najwięcej osób przebranych w bogato zdobione stroje z poprzednich epok. Niezbędnym elementem każdej kreacji jest oczywiście wenecka maska. Drugim miejscem, w którym możecie liczyć na karnawałowe atrakcje jest placyk Piazzetta San Marco, położony koło placu św. Marka.
Coroczny festiwal w Londynie trwa dwa dni (niedziela i poniedziałek, tzw. Bank Holiday Monday) w sierpniu w dzielnicy Notting Hill. Pierwszą edycję karnawału, jeszcze pod nazwą Carribean Carnival, zainicjowała działaczka społeczna Claudia Jones[1]. Festiwal wywodzi się z diaspory czarnoskórych imigrantów z Karaibów, w szczególności z Trynidadu, gdzie karnawałowa tradycja jest bardzo silna. Lokalne społeczności marzyły o stworzeniu święta, które zjednoczyłoby karaibskich mieszkańców z dzielnicy Notting Hill. Pod koniec lat 50. Afroamerykanie byli narażeni na ciągłe naciski społeczne. Spotykali się w klubach północnego Londynu, w których mogli się bawić swobodnie. Z biegiem czasu karaibskie społeczności zaczęły dzielić się swoją kulturą z milionem ludzi z całego świata. Współczesny karnawał rozciąga się na długości 5 kilometrów. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki.
Z niektórych z 45 scen słychać również etniczne rytmy. Uczestnicy bawią się na scenach od godziny 9 do 20, a potem przenoszą się do klubów. Podczas Notting Hill Carnival wybierane są najlepsze zespoły oraz orkiestry grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago, a w ramach konkursu Grand Costium Gala wybiera się Miss, Mistera oraz DJ-a karnawału.
Podczas imprezy nie brakuje też punktów gastronomicznych.
Centrum niemieckiego karnawału (Karneval) jest północna Nadrenia-Westfalia, gdzie co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta pora roku (tak nazywa się karnawał w Kolonii). Przez kolejne miesiące (w czasie adwentu nie wszędzie) odbywają się posiedzenia karnawałowe, sowicie podlewane alkoholem i intensywne przygotowania stowarzyszeń karnawałowych do karnawałowej parady końcem karnawału. Święto Trzech Króli rozpoczyna powszechny karnawał. W ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) w Nadrenii i Westfalii kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty, oprócz tego odbywają się też kobiece szturmy na ratusze. Co roku w Weiberfastnacht, punktualnie o godzinie 11.11 kilkadziesiąt tysięcy przebranych w barwne kostiumy kobiet wdziera się do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn, Kolonii, Moguncji i innych niemieckich miastach, by obciąć krawaty urzędnikom i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę. W ostatni poniedziałek (Rosenmontag) odbywają się duże karnawałowe parady, z muzyką, wozami pełnymi przebierańców zrzeszonych w towarzystwach karnawałowych, rzucających słodycze w tłum. Poszczególne regiony mają swoje zawołania (Narrenruf), np. Kölle Alaaf w Kolonii.
Poza powyższym obszarem istnieje zwyczaj świętowania karnawału pod nazwą Fasching, Fastnacht, Fastelabend lub Fasnacht – także poza Niemcami. Np. w Moguncji używa się nazw "Mainzer Fastnacht", "Määnzer Fassenacht" lub "Meenzer Fassenacht".
Karnawał w Binche – w 2003 roku został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO].
Karnawał rozpoczyna się w ostatnią niedzielę przed środą popielcową. Uczestnicy przebrani w tradycyjne kostiumy od 7:00 rano chodzą od drzwi do drzwi przy dźwiękach werbli. Po południu rusza procesja.
W poniedziałek mieszkańcy miasta spędzają czas z rodzinami i przyjaciółmi. Dzień jest dedykowany dzieciom i młodzieży. Od 18 lat młodzież katolicka, liberalna i socjalistyczna zbiera się w celu ochrony poniedziałkowego święta. Rano młodzi tańczą na ulicach a o godzinie 11:00 w kawiarniach odbywają się bitwy na confetti. Po południu młodzież rozdaje w centrum pomarańcze. Poprzebierane dzieci formują krąg przyjaźni. Dzień wieńczy pokaz sztucznych ogni o 19:00.
We wtorek rano mieszkańcy przebierają się. Pierwszy Gille opuszcza dom o świcie w towarzystwie dźwięków werbli i chodzi po mieście, zbierając innych Gilles. O 7:00 Gilles udają się na posiłek złożony z ostryg i szampana. Od 8:30 przebierańcy (Gilles, chłopi, arlekini i pierroci) zbierają się na Grand-Place. Gilles i chłopi noszą maski. Korowód udaje się do ratusza, gdzie z rąk lokalnych władz przebierańcy otrzymują jubileuszowe medale. Procesja karnawałowa rusza po południu o 15:00. Podczas pochodu Gilles mają na głowach kapelusze ze strusich piór i rozdają pomarańcze. O 20:00 korowód wraca tą samą trasą a o 21:00 rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni na Grand-Place. Punktem kulminacyjnym karnawału jest wieczorny taniec Gilles na Grand Place.
W Danii obchodzone jest święto karnawałowe Fastelavn siedem tygodni przed Niedzielą Wielkanocną. Sama impreza trwa kilka dni i składa się z występów różnych grup tanecznych oraz – głównej części – uroczystego przemarszu ulicami miasta. Na czele grupy idą profesjonalni tancerze z różnych części świata. Jak na karnawał przystało nie brakuje też roznegliżowanych dziewcząt ze szkół samby, które prezentują bajecznie kolorowe stroje złożone z piór, cekinów, skąpo okrywających ich półnagie ciała. Jest też grupa przerażających istot reprezentujących miasto Aalborg – ludzi odzianych w czarne łachmany w drewnianych maskach. Nie brakuje szczudlarzy i akrobatów, aktorów przebranych za zwierzęta, orkiestry, bębniarzy… a za tym barwnym orszakiem maszerują spragnieni zabawy mieszkańcy oraz goście, którzy przybyli na daleką północ właśnie ze względu na karnawał.
Karnawał w Nowym Orleanie jest znany jako Mardi Gras, dosłownie "Tłusty wtorek" (Ostatki) – w rzeczywistości chodzi o cały okres karnawału.
Mardi Gras to tłusty wtorek przed Środą Popielcową. Dzień stanowi kulminację i finał karnawału, który w Nowym Orleanie obchodzony jest wyjątkowo hucznie. Miasto ma bardzo silne tradycje francuskie i katolickie, co sprawia, że zarówno aspekt zabawy, jak i przeżyć religijnych, jest w czasie nowoorleańskiego karnawału bardzo mocno podkreślany.
Przez Nowy Orlean w okresie karnawału maszeruje nawet po kilka parad dziennie. To zarówno piesze parady, jak i korowody wielkich, bogato zdobionych platform, konstruowanych przez specjalnie wyznaczone do tego bractwa. Na platformach odbywają się tańce, śpiewy i konkursy przebieranek, a główną atrakcją jest rozrzucanie wśród zebranych wzdłuż trasy parady tłumów fantów w postaci np. słynnych karnawałowych korali.
Karnawał w Mieście Lublin znany jest tu jako "Carnaval", i jest festiwalem sztuki nowego cyrku i teatru, który odbywa się zazwyczaj w ostatnim weekendzie lipca. Nazwa tego wydarzenia nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina, bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera. Patronem jest więc Jasza Mazur, iluzjonista i akrobata z powieści Singera, który przypominać ma o wielokulturowości i wieloreligijnej tradycji miasta. Carnaval Sztukmistrzów z roku na rok przyciąga coraz szersze rzesze artystów, mieszkańców i turystów. Szacuje się, że w edycji z 2019 roku wzięło udział już ponad 200 tysięcy widzów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82, https://www.podrozepoeuropie.pl/karnawal-wenecki/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Notting_Hill_Carnival, https://polskatimes.pl/karnawal-2022-w-rio-de-janeiro-odwolano-parady-przez-covid-jak-koronawirus-wplywa-na-obchody-karnawalu-na-swiecie/ga/c7-15984151/zd/53890727, https://kartkazpodrozy.pl/2011/06/karnawal-w-aalborg.html
Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.
14-310 Miłakowo
Olsztyńska 9a